Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fríský kůňNázev plemene: Fríský kůň

Původ: Nizozemsko
Typ: barokní kůň
KVH: 155 – 165 cm
Barvy: Vraník


Historie
Fríský kůň byl ve středověku oblíbený rytířský kůň kvůli své síle a vysoké, elegantní akci předních nohou. Byl často malován starými holandskými malíři, kteří ho vždy vyobrazovali jako hrdého koně. Později se křížili se španělskými koňmi, což jim dodalo jemnější rysy. Sami fríští koně se také podíleli na zušlechťování jiných plemen, například fellských a daleských ponyů, shirských koní, württemberských a oldenburských teplokrevníků. Během 15. a 16. století se využívali ve francouzské a španělské jezdecké škole.

Fríský kůň
Povaha
Fríští koně jsou mírné, přátelské povahy, jsou šikovní na drezúru i když se obtížněji učí. Jsou dobře ovladatelní, elegantní a živí.

Konstituce
Hlava je španělského typu, krk je obloukovitý a vysoko nasazený. Lopatky umožňují vysokou akci předních končetin, hřbet je delší, záď skloněná. Končetiny jsou pevné, mají rousy, kopyta jsou kvalitní. Žíně i rousy jsou husté a mírně zvlněné.
Srst je pouze černá, povolena je jen malá bílá hvězda na čele. V kohoutku dorůstají 155 – 165 cm

Využití
Dříve byli fríští koně oblíbenými jezdeckými zvířaty rytířů, využívali se v zemědělství a na klusácké dostihy. Také se využívali ve vysokých jezdeckých školách. Dnes jsou to spíše reprezentativní koně, které můžeme vidět hlavně na přehlídkách.


Fríský kůň
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PRAVDA

(Evka, 19. 4. 2010 17:24)

NEJ. NEJ. NEJ. a ne ne.ne. ne.
NNNNNNNEEEEEEEJJJJJ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PRAVDA

(Evka, 19. 4. 2010 17:23)

Frís je to nej.nej.nej.nej.nej.ne.ne.ne. plemeno na celém světe!!!!!!!!!!!!
A kdo s tím nesouhlasí je veliký DEBIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!